společné soužití v době korona viru

  • Prague apartment
  •  

    Dobrý den,
    jako většina i já jsem zůstala doma s dětmi díky nařízením vlády. Naštěstí mám práci, kterou mohu dělat z domu, takže nepřicházíme o zdroj příjmů. Bydlíme v malém bytě, kde jsme se dříve vlastně střídali. Nikdy jsme nebyli tak dlouho pohromadě. Po prvním týdnu jsem vyčerpanější, než když chodím do práce. Špatně spím, v noci se budím se strachem o zdraví mých rodičů. Také s manželem se mnohem více hádáme. Neshodli jsme se na výchově již předtím, ale tím, že jsme se mnoho nevídali, tak to šlo. Prosím poraďte mi, co dělat, abych tohle období ve zdraví přežila, abych se z toho kolotoče doma nezbláznila.

    Děkuji. KZ

    Dobrý den, paní KZ,
    v souvislosti s preventivními opatřeními prožíváme mimořádně zátěžovou situaci. Dopady vnímáme sami u sebe, ve své rodině, ve vztazích s blízkými, v práci, ale také v celé společnosti. Každý ji prožívá individuálně, záleží, v jaké situaci se nachází a jaké bylo rodinné nastavení před nouzovým stavem. Některé rodiny mohou být samozřejmě pod větší zátěží než jiné, obzvláště, pokud hraje roli také prostorové uspořádání.

    Je dobré si udělat rodinnou válečnou poradu a dohodnout se na společných pravidlech fungování. A to platí především pro rodiče, kteří vedle péče o děti a povinností v domácnosti, musí také pracovat. Udělejte si plán rutinních činností. Vyhraďte si čas na práci, kdy vy budete pracovat a děti dělat úkoly do školy. Domluvte se, že budete pracovat samostatně a nebudou vás rušit. Neklaďte na sebe příliš vysoké nároky, nemusíte nahradit paní učitelku, ani mít navařeno a pečlivě uklizeno. Právě nyní je čas rozdělit povinnosti v domácnosti i mezi ostatní členy rodiny, záleží samozřejmě na věku dětí.

    Plánujte také společné odpočinkové aktivity, ale také na každý den alespoň chvíli jen pro sebe. Dělejte to, co vám dříve pomáhalo. Humor, procházka, příroda, sprcha, nebo si se sluchátky a příjemnou hudbou zalezte do postele. Najděte si způsob, jak se odreagovat, zapomenout na to, že je karanténa. A pokud se objevuje doma více konfliktů než dříve, odložte některé jednoduše na období, až mimořádná opatření odezní.

    Pokud si potřebujete o situaci s někým promluvit, můžete využít telefonické konzultace s odborníky na telefonických linkách zřízených speciálně pro ty, které trápí karanténa, jako například psychoterapeutická linka Anténa www.psychoterapie.cz, nebo projekt www.delamcomuzu.cz.

    Přeji Vám hodně sil, psychické pohody a hlavně zdraví.

    Majka Zlesáková

    Autor textu nebo zdroj obsahu této stránky: tema_mindfulness_dsc_0388
    Tuto stránku vytváří a aktualizuje: Internet Office
    Aktualizace: 11.12. 2020
    hledat na Web2.cz
    hledat v Google

    [textová verze]
    [grafická verze]

    Internet office
    2002 © 2024

     
    [ psychoterapeutická poradna marie zlesáková ]

    Prostor pro vás
    Text odesílané zprávy:
    autor zprávy
    (jméno nebo přezdívka)
    e-mail pro odpovědi