syndrom vyhoření

  • Prague apartment
  •  

    Syndrom vyhoření nepřichází náhle, ze dne na den. Probíhá individuálně a je výsledkem dlouhodobé pracovní zátěže. Vyskytuje se především u lidí, kteří pracují s jinými lidmi a jsou závislí na jejich hodnocení. Je to stav psychického, někdy i celkového vyčerpání, doprovázený ztrátou ideálů, motivace a vůle k práci.

    Tvoří jej řada příznaků a mohou se projevit také psychosomatickými obtížemi. Nejčastější emocionální příznaky jsou pocity bezmoci, beznaděje, častý pláč, deprese, a v těžkých případech dokonce myšlenky na sebevraždu. Změna v chování se dá pozorovat v přístupu k práci a ve způsobu reagování. Projevuje se také negativním postojem vůči sobě i svým výkonům, ve vztahu ke klientovi odosobněním.

    „Kolegové mi říkali, že jsem s klienty jednala velmi odměřeně, bez jakékoli náklonosti… jako bych vyčerpala soucit. Vyhýbala jsem se jim, byla negativní a plná zlosti….“

    Vysoké riziko vyhoření je u lidí, kterým práce přináší pocit vnitřního naplnění, pro péči o druhé dlouhodobě zanedbávají sami sebe a svůj osobní život. Nejvíce ohrožení jsou obvykle lidé přehnaně zodpovědní, s vysokou mírou empatie, nízkým sebevědomím, s nízkou mírou sebereflexe, neschopnosti relaxace, nebo nadměrnou potřebou zalíbit se druhým. Rizikovým faktorem jsou také náročné pracovní podmínky s vysokou stresovou zátěží.

    Pozorujete nedostatek energie, celkovou slabost a chronickou únavu spojenou s prací? Dělá vám problém rozlišit míru zátěže a nastavit si hranice? V individuální terapii můžete své pracovní motivaci a angažovanosti lépe porozumět. Součástí psychoterapeutického poradneství bývá praktický trénink práce se stresem, relaxačních a meditačních technik. Zapojit se můžete také do skupinové terapie, zaměřené na rozpoznávání, zvládání a vyjadřování emocí.  

     

    Autor textu nebo zdroj obsahu této stránky: tema_syndrom-vyhoreni_dsc_0420
    Tuto stránku vytváří a aktualizuje: Internet Office
    Aktualizace: 17.06. 2020
    hledat na Web2.cz
    hledat v Google

    [textová verze]
    [grafická verze]

    Internet office
    2002 © 2024

     
    [ psychoterapeutická poradna marie zlesáková ]

    Prostor pro vás
    Text odesílané zprávy:
    autor zprávy
    (jméno nebo přezdívka)
    e-mail pro odpovědi